Vražda patrí do rodiny

Daniela Kapitáňová-Nech to zostane v rodine

Vražda patrí do rodiny

Hyenoviny.sk 7. 12. 2005

Veľký detektív podľa všetkých štandardov starej anglickej školy musí  byť výstredný. Napríklad má fenomenálnu pamäť, je protivný a jeho najväčšou záľubou je podrobné čítanie a analýza zmlúv.

Hoci je súkromný  detektív, zdroj jeho obživy ostáva záhadný, nakoľko všetky sily venuje odradzovaniu klientov. Do dokonalosti mu chýba už len asistentka,  študovaná latinčinárka, ktorú vyhral v kartách. Máte obrázok poskladaný?  To je, prosím, Veľký detektív spĺňajúci najprísnejšie kritériá starej školy. Je však domácej výroby a stvorila ho spisovateľka Daniela Kapitáňová.

Súkromný detektív Oto Župan dosahuje v odradzovaní klientov veľkú  úspešnosť. Pred dávnym priateľom, režisérom Macom Galejníkom však kapituluje a vezme prípad - prácu bezpečnostného konzultanta, ktorý má  vopred odhaliť bezpečnostné riziká pripravovaného projektu. Maco a jeho manželka Bela totiž pripravujú pre televíziu Maxima novú reality show s názvom Nech to zostane v rodine!, ktorej ústredným motívom je vybrať  rodinu ťaženú temnou minulosťou - a nechať ju v izolovanom priestore sa škvariť.

Rodina je to vskutku vypečená - arogantný pán Roháň, jeho extrémne nevľúdna matka, dvaja úplne odlišní synovia a postihnutá nevlastná  dcéra. Pán Roháň je trojnásobný vdovec, čo je samo osebe dosť neobvyklé.  Navyše smrť jeho poslednej manželky so sebou nesie niekoľko dosiaľ  nezodpovedaných a nanajvýš znepokojivých otázok. Roháňovci, štáb televízie Maxima a Župan s asistentkou Gerdou sa ocitnú na opustenom gréckom ostrove. A samozrejme, stane sa vražda.

Kto, ako a najmä prečo - to sú základné otázky, na ktoré Župan musí  nájsť odpoveď ešte skôr, ako sa na ostrov dostane grécka polícia. Pri vyšetrovaní vychádzajú najavo ďalšie a ďalšie prekvapivé odhalenia a samotné rozuzlenie v ničom nezaostáva.

Nech to zostane v rodine! je skutočnou poctou detektívke, ako ju vytvorila Agatha Christie. Bez akčných scén, no nechýba v nej napätie. Prekvapivé zvraty, o ktoré nie je núdza, nie sú v rozpore s realitou a nemajú pachuť barličky. Na detektívke zaujme predovšetkým jej neuveriteľná premyslenosť, za ktorú  treba vzdať autorke hold.

Daniela Kapitáňová nezaprie, že je autorkou Knihy o cintoríne, aj keď ide o diametrálne odlišný žáner. So Samkom Tále túto detektívku spája predovšetkým autorkina schopnosť na neuveriteľne malej ploche,  niekoľkými vetami presne charakterizovať postavu a priblížiť ju čitateľovi tak, že mu až dýcha do tváre. Kapitáňovej práca s menami sa takisto stáva jej poznávacím znamením.

Pokusy o slovenskú detektívku vždy končili rozpačito, nakoľko autori nedokázali spracovať slovenské reálie tak, aby v kulisách detektívky nepôsobili smiešne. Nečítal som ešte pôvodnú slovenskú detektívnu prózu,  ktorá by ma skutočne oslovila a zotrvala mi v pamäti. Konečne som sa teda dostal k tejto detektívke - a som rád.

V prípade tejto knihy ide o dokonale vybrúsený diamant, ktorý si zaslúži miesto v klenotnici svetovej detektívky - a vo vašej knižnici takisto.

Hyena
Hyenoviny.sk, 7. 12. 2005
KK Bagala, PO BOX 99, 810 00 Bratislava 1