95 / 105 ‹ First < 93 94 95 96 97 > Last ›
Nie som majster v spomínaní
Rozhovor pre denník SME (28.11.2003)
“So svojou pamäťou by som nikdy nešiel na majstrovstvá sveta v spomínaní. Človek si vie ťažko zrekapitulovať, aké dôvody ho vedú k jeho postojom alebo čo v podvedomí sa skrýva za jeho názormi a textami. Pamätám si však, ako ma na základnej škole hlboko zasiahli každoročné televízne pohreby sovietskych štátnikov a pohľad na nasilu plačúcu triednu učiteľku.”
[Viac...]
Som iný, budem iný a nemienim sa prispôsobovať
Rozhovor pre InZine.sk
(6.12.2002)
“Prvých päť strán, kým sa človek rozpíše, stojí za prd, potom sa dovolenka končí a môžem to zabaliť. Vždy je lepšie vziať si voľno na dva mesiace, prvý týždeň preflákať a potom to už ide.”
[Viac...]
Od beatnictva k hermetizmu?
Štúdia Andreja Habláka
“Utopickosť Štrpkovej predstavivosti „kolísania sa trávou“ ako hodnoty, teda prírodnosti ako pozitívnej skúsenosti v opozícii s mestskosťou sa aj dnes a myslíme že práve dnes dostáva do centra a ťažiska pozornosti, nehovoriac o fascinácií portugalským oceánskym pobrežím.”
[Viac...]
Niekoľko otázok pre Rudolfa Slobodu
Nadpis nič neurčuje. To je len kvôli tomu, aby náhodou, keby som zomrel, mal ten text nejaký nadpis.
“Každé ráno sa musím dostávať do kondície. V lete je to troška lepšie v tom, že môžem mať otvorené pri fajčení okno, lenže v zime, keď vyfajčím v izbičke tri-štyri cigarety, musím vetrať a zasa je zima. Takto v lete mám otvorené okno a pekne v prievane si klepkám romány.”
[Viac...]
O tvorbe Stanislava Rakúsa
Štúdia Petra Darovca
(Pravda, 25. 3. 2006)
“V každej zo svojich kníh tvorí Rakús zvláštny, osobitý svet. Trochu paradoxne sa mu to darí preto, že dokáže presne vidieť svet, v ktorom žije. A presne o ňom písať. Opravme preto tvrdenie z prvej vety: Stanislav Rakús je jeden z najpresnejších slovenských prozaikov. Zaslúži si svojich vnímavých čitateľov.”
[Viac...]
Posledný rozhovor s Václavom Pankovčínom
Rozhovor pre InZine.sk
(1.2.1999)
“Postava, aj keď je vymyslená, je predsa svojim spôsobom reálna. Je to ako tvoje druhé ja, ktoré ti často oponuje a háda sa s tebou. Neviem presne definovať prečo som tam túto postavu dal – asi preto, že zhmotňuje môj protipól.”
[Viac...]
My dnes asi nemáme záujem o reflexiu spoločnosti
Rozhovor pre denník SME
(8. 8. 2007)
“Možnosť našej voľby do istej miery ovplyvňuje aj spoločnosť, v ktorej žijeme. To znamená, že ak sa niekto cíti pod tlakom okolností, že si nevybral dobre alebo mu nebola vybratá dobrá životná možnosť, nie je to len jeho chyba, chyba jeho voľby, ale aj vec spoločenských vzťahov, ktoré nemožno opomenúť.”
[Viac...]
Písanie sa môže len vypomstiť
Rozhovor pre týždenník Slovo
(2 / 2006)
“Vyhnúť sa nedorozumeniam je takmer nemožné. Páči sa mi, keď moje knihy ľudí naozaj oslovia. Všetky ostatné „efekty“ (hmotné, morálne, remeselné ocenenia) sú podružné. Písanie sa nemôže vyplatiť, iba vypomstiť.”
[Viac...]
Mucha má všeličo na rováši
Rozhovor pre denník SME
(8. 7. 2006)
“Človek má nejaký životný plán, ktorý je daný biologicky aj sociálne. V istom období sa vzdeláva, v ďalšom sa žení a má potomstvo, potom niečo docieli, dosiahne nejakú zrelosť, napokon zostarne. A keď jednotlivec v civilizovanom svete zaostáva voči individuálnemu plánu, je to disproporcia, s ktorou sa musí vysporiadať.”
[Viac...]
Je mi súdené žiť svoje stratené roky
Rozhovor pre Knižnú revue
(21 / 2004)
“Peniaze z ukradnutej peňaženky môžem znovu zarobiť alebo hoci aj vyhrať, premeškaný, stratený čas je však nenávratne preč – aj keď to neznamená, že musí byť úplne premárnený. V mojom, dajme tomu strednom veku, začínam vnímať, že čas nám vyhradený nie je neobmedzený, nie je ho nevyčerpateľne veľa.”
[Viac...]
95 / 105 ‹ First < 93 94 95 96 97 > Last ›