Juraj Mojžiš - Tatarkova cena 2009
Juraj Mojžiš
Laureát Ceny Dominika Tatarku 2009
Po rokoch zákazu publikovať v rokoch 1969 až 1989 teraz prednáša na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU. Výtvarný a filmový kritik Juraj Mojžiš obohatil teóriu výtvarného umenia o štyri monografie a za dve knihy esejí Voľným okom I a II mu 14. marca udelili Cenu Dominika Tatarku za rok 2009.
Mojžiš dokonca s Tatarkom spolupracoval na sfilmovaní jeho knihy Panna zázračnica. Film z roku 1966 režíroval Štefan Uher, Tatarka podľa vlastného námetu napísal scenár a Juraj Mojžiš sa postaral o kostýmy a bol výtvarným poradcom. S Albertom Marenčinom a Karlom Baronom bol členom česko-slovenskej surrealistickej skupiny.
“Je to pre mňa jednoznačne pocta, nič také som neočakával. Najviac sa mi páči, že je to vždy polemická pocta, pretože Tatarka bol polemický autor aj osobnosť. Všetko, čo je s jeho menom spojené, bude predstavovať silnú občiansku angažovanosť a vrchol uvažovania. Nech čokoľvek Tatarka urobil a napísal, bola to rozprava o myslení príbehom a myslení obrazmi. Je to úžasné, keď vás niekto zahrnie do takého lúča porozumenia. No a veľmi ma teší, že sa dostanem do skvelej spoločnosti, ale prečo si porota vybrala práve mňa, to neviem,” povedal pre Pravdu ocenený kritik.
“Juraj Mojžiš je nielen výtvarný a filmový teoretik, spájajú sa u neho tri veci. Je to kvalita jeho prác, jeho texty sú veľmi elegantné a po tretie, čo pri cene Dominika Tatarku vždy hrá veľkú úlohu, aj vo svojom živote si udržiava jasnú morálnu líniu,” zdôraznil Peter Zajac z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika a člen poroty Ceny Dominika Tatarku.
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika udeľuje od roku 1995 Cenu Dominika Tatarku v čase narodenín slovenského spisovateľa, ktoré mal 14. marca. Porota, ktorá rozhoduje o cenách, má sedem stálych členov. Okrem Petra Zajaca sú v nej Dana Kršáková, Vladimír Petrík, Daniel Fischer, Martin Porubjak, Martin M. Šimečka a Ján Králik. Stálych členov každý rok doplnia ocenení z minulého roka. Tentoraz to boli básnik Ján Buzássy a ochranár Mikuláš Huba.
Tentoraz porota Ocenila Mojžišove zbierky esejí, ktoré pôvodne vychádzali v rovnomennej rubrike časopisu Romboid. Pre knižné vydanie ich Mojžiš, samozrejme, upravil. “Voľné oko je slobodné, tak sa aj pohybuje po tom našom výtvarnom umení a vidí, čo vidí, zastaví sa však len tam, kde mu srdce napovie,” píše autor v úvode druhej zbierky, obe z vydavateľstva F. R. & G. Prvá z roku 2007 hovorí o dvanástich svetových výtvarníkoch, druhá vyšla minulý rok a Mojžiš v nej sleduje príbehy osemnástich slovenských výtvarníkov 20. storočia. Nezostáva len na území výtvarného umenia, ale prepája ho s filmom, hudbou či literatúrou.
Filmový a výtvarný teoretik a vysokoškolský pedagóg pôsobil pri nakrúcaní Panny zázračnice ako návrhár kostýmov a výtvarný poradca. Je autorom monografií o slovenských výtvarných umelcoch a filmároch, v súčasnosti vedie interpretačný seminár na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave. Cenu Dominika Tatarku za rok 2009 dostal za zbierky esejí Voľným okom (2007) a Voľným okom II (2009).
Vladimír Pisár
Pravda, 15. marca 2010
Prečítajte si ďalší článok o udalosti…
{jcomments on}