Stanislav Rakús nám poslal po Nenapísanom románe a Excentrickej univerzite Telegram. Tí, ktorí si ho prečítali, konštatujú, že aj na menšej ploche to pán Stanislav dokáže bravúrne. Čo? Krásne rozprávať a veľa povedať. (Juraj Kušnierik)
“Titulná próza Abraka dabraka tematizuje odveký konflikt muža a ženy, ale v zmysle konfliktu okupujúceho mužského dobyvateľa, ktorý nie je očakávaný a prišiel ako zlo, ktoré manipuluje so ženami…”
V tomto krízovom znamení pôstu je nevyhnutné prečítať si melancholickú poviedku Šampanské od Antona Pavloviča Čechova s otázkou: „Čo zlé ešte môže stretnúť rybu už chytenú, upečenú a s omáčkou podanú na stôl?”
Domorodci na Fiji sa ponárajú hlboko pod hladinu, plávajú skoro až na dno a tam hľadajú veľké mušle. A keď nejakú konečne nájdu, vezmú nožík, ktorý niesli v zuboch, a tú mušľu oddelia od útesu a vyplávajú s ňou hore…
Popri lyrizovanom naturizme, inteligentnom detailnom rozprávačstve a presvedčivej psychologizácii postáv je rovnako silným prvkom textov práve záver bez záveru.{jcomments on}
“Za socializmu jeden žartovný človek hovorieval: Vy ste ostrihaný podľa Pytagorovej vety… alebo Vyzeráte ako teleso ponorené do kvapaliny…” (Videodenník spisovateľa Stanislava Rakúsa z 15. februára 2010){jcomments on}
Vyzliekli sme sa. Len čo som si chvejúcimi sa rukami opatrne odložila červené čipkované nohavičky, prevrátil ma a vrhol sa na mňa ako tiger, až pohovka zaprašťala, ľavé predlaktie mi tlačil na krk a pod bradu tak, aby som sa dusila…
Pri príležitosti Svetového dňa poviedky budú v Artotéke Mestskej knižnice na Kapucínskej 1 v Bratislave (mapa) čítať deviati slovenskí autori svoje texty.
V cykle “Poznávame Trenčanov” usporiadala Verejná knižnica M. Rešetku v Trenčíne 3. februára 2010 besedu s Kornelom Földvárim. Ako hostia vystúpili: spevák Ľubor Benkovič, spisovateľka Daniela Kapitáňová a KK Bagala, vydavateľ najnovšej Földváriho knihy O detektívke.